Category: Haber-Yorum

Çukurova’nın en büyük ozanlarından “Âşık Dertli Kâzım”  yaşamını yitirdi

Çukurova’nın Yumurtalık Gölovası köyünde yaşamını sürdüren Âşık Dertli Kâzım hayatını kaybetti Türk edebiyatına ölümsüz eserler bırakan Halk Ozanı Âşık Dertli Kâzım, 9 Kasım 2018 günü Cuma namazına müteakip Gölovası köyünde son yolculuğuna uğurlandı.


Devamını oku →

Bugün On Kasım; Atamız’ı şükran, gurur ve özlemle anıyoruz…

Dr. Halil Atılgan “Acem Kızı ve Tenecioğlu Âşık Hüseyin” isimli son eseriyle Halk Müziğimizde tabuları yıktı…

Devamını oku →

Finlandiya, nasıl oldu da eğitim konusunda tüm dünyaya örnek oldu?

1920’li yıllarda Finlandiya halkı asfaltla yeni tanıştı. BBC’ye göre Latin Amerika ülkesi Brezilya’daki halk asfalt ile 10 yıl önce tanışmıştı bile. Finlandiya’daki ilk asfalttan yapılmış otoban ise 1963’te açıldı. Günümüzde Brezilya, eğitim koşulları açısından en adaletsiz ülkelerden birisi. Asfalt ile yaklaşık 60 yıl önce tanışan Finlandiya ise eğitim konusunda en saygın ülke konumunda.

Devamını oku →

Hocaları Hocası Necdet Özkaya, Vefatının Sene-i Devriyesinde Kabri Başında Anıldı

Devamını oku →

“Mutluluğu Sosyal Medya Yerine Kendimizde Arayalım”

Birgül Kapaklıkaya Eryörük

Devamını oku →

Adana Soya Üretiminde Türkiye Birincisi

Devamını oku →

ATATÜRK’ÜN OTUZ ÖZELLİĞİ (ATATÜRK’ÜN 30 ÖZELLİĞİ)

Devamını oku →

 ‘Kim 5 milyon Suriyeli ister?’

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, iktidarın Suriye politikasını eleştirerek, “Bir ülkeyi bu hale getirmek gerçekten büyük başarı! ” dedi.

İşte Muratoğlu’nun Bugünkü Yazısı:

Resmi Suriyeli sayımız 3 milyon 570 bin olarak açıklanmıştı. Siz ona 4 milyon deyin… Yakın zamanda 1 milyon Suriyeli daha gelecekmiş, onu da ekleyin. Oldu mu sana düz hesap 5 milyon nur topu gibi Suriyeli mültecin?

Başkan, “Yakında Suriyeli kardeşlerimiz evine dönecek” demişti. Eskiler dönmedi, üzerine yeni kardeşleri geldi. Ülkeyi metrobüse çevirdi. Kişi başı düşen milli gelir artacaktı, kişi başı düşen Suriyeli sayısı katladı!

Bakın; dünyada bulunan 110 ülkenin nüfusu 5 milyonun altında… Hırvatistan, Uruguay, Moğolistan, Yeni Zelanda, İrlanda… Bütün bu ülkeleri boşalt, taşı Türkiye’ye… Arsalarını kat karşılığı ver müteahhite… Hem aynı hesaba gelir hem de tam bize göre…

Devamını oku →

Batık krediler hızla artıyor

Takipteki alacaklar 80 milyar liraya dayandı.

BBDK verilerine göre batık kredi miktarındaki artış hızlanırken, takipteki alacakların miktarı 80 milyar liraya dayandı. Batık kredi hacminde bu yılın 8 aylık döneminde yüzde 24 artış gerçekleşti.

Bankaların batık kredi gerilimi her geçen gün artıyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) günlük bankacılık sektörü raporuna göre, takipteki alacaklar 29 Ağustos itibarıyla 78 milyar 977 milyon liraya ulaştı. 29 Haziran’da biten haftada batık kredi hacmi 3.7 milyar liralık bir sıçrama ile haftalık bazda değerlendirildiğinde 15 yılın en büyük yükselişini gerçekleşti. Bu tarihten itibaren ise adeta ipin ucu kaçtı. Temmuz ayındaki artış 3.6 milyar lirayı, ağustos ayındaki artış ise 2.8 milyar lirayı buldu. Batık kredi hacminde Ocak-Ağustos 2018 döneminde yüzde 24 (15.3 milyar TL) artış gerçekleşti. 15.3 milyar TL’ye ulaşan sekiz aylık artışın 6.4 milyar lirası son iki ayda gerçekleşti. Bu hızla giderse yıl sonunda batık kredi hacmindeki artış yüzde 35’i bulabilir.

Devamını oku →