Category: Arslan Bulut

“Andımız”ı kaldırmak kimin projesi?

Arslan Bulut

Türk’üm, doğruyum”dan Kürtler mi rahatsız? Bence ABD’nin kara ordusu durumundaki bölücü örgütlere teslim olmamış Kürtlerin Türklükle hiçbir sorunu yoktur! Aksine, Kürtlerin kaderi Türklerle birlikte yazılmıştır. Türk’ün olduğu yerde Kürt de vardır. Türk varsa, orada Kürt de vardır. Türk yoksa Kürt de yoktur.

“Türküm, doğruyum”dan ise “Türk tarihinin hakkından gelmek lâzım” diyen Karen Fogg‘un şahsında Avrupa ve ABD rahatsızdır. Fakat bu rahatsızlık sadece bir söylem değil, ciddi bir projenin yansımasıdır.

The Wall Street Journal gazetesinin 28 Kasım 2006 tarihli sayısında Hugh Pope, Türkiye’de Türklük oranının yüzde 10 olduğunu iddia etti ve yazısını Boğaziçi Üniversitesi’nin yaptırdığı bir araştırmaya dayandırdı. Türkiye medyasından da bu fikre destek verenler oldu.

Devamını oku →

Şeker fetvası!

Arslan Bulut

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Şubat ayı üretici-market fiyatları ve 14 şeker fabrikasının satılmasıyla ilgili bir basın toplantısı yaptı.

Toplantının sonunda bir gazeteci, Maliye Bakanı Naci Ağbal‘ın memleketi olan Bayburt’ta şekerin “kıtlama” olarak tüketildiğini hatırlatınca Bayraktar, “Bu kıtlama ne olacak, damak tadı olmuş artık. Kıtlama dışında başka bir şekerle çayı içmeleri mümkün değil, sıvı şekerle olmaz.” diye cevap verdi.

Bilindiği gibi başta Erzurum, Erzincan ve Kars olmak üzere Doğu Anadolu’da çay, kıtlama şekerle içilir.

***

Devamını oku →

Avrupa’nın savaşı; Türkiye’nin savaşı!

Arslan BulutArslan Bulut

İspanya’daki Katalonya bölgesi ve Irak’ın kuzeyindeki referandumların aynı tarihlere denk gelmesi, Avrupa’nın şapkayı önüne koyup düşünmesini sağladı.

Son olarak, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, “Bağımsızlığın olmasını önleyeceğiz. İspanya bölünmeyecek, ulusal birlik devam edecek. Bunun için yasamanın bize verdiği tüm yetkiyi kullanacağız.” dedi ve şu önemli mesajı verdi:

“Dünyanın hiçbir yerinde ülkesinin birliği ve bununla ilgili tehditler üzerine konuşacak bir ülke yoktur. Şantajla hiçbir şey inşa edilemez. Ulusal birliğe karşı tehditler ortadan kalkmadıkça hiçbir şey inşa edilemez. Ne İspanya’da ne de dünyanın herhangi bir yerinde. Bazıları bir bölünme tehdidi karşısında hükümetin müzakere edeceğini mi düşünüyor? Bu aynı zamanda Avrupa’nın bir savaşı… Avrupa’nın değerleri savaşı var. Kazanmak zorundayız.”

Devamını oku →

“Barzani, tam bir üçgenin içine kıstırıldı!”

Arslan BulutArslan Bulut

Bugüne kadar beni hiç yanıltmamış kaynaklardan aldığım haberlere göre Türkiye, İran ve Irak arasındaki mutabakat, verilen sözlere uyuldukça, Kuzey Irak’ta her geçen gün önemli sonuçlar elde edilmesini sağlıyor.

Türkiye, bu mutabakat çerçevesinde, Türkiye, Suriye ve Irak’ın sınırlarının birleştiği yerden, yani Dicle’nin U çizdiği mevkiden, Irak ordusu ile birlikte Irak topraklarına girdi. Bu bölge Telafer ilçesinin sınırları içinde kalıyor.

Böylece, Türkiye ve Irak, Suriye’deki PYD güçleriyle Irak’ın kuzeyindeki Barzani ve PKK’nın arasına girmiş oldu.

Yani El Bab operasyonu gibi Türk ordusu, Irak ordusu ile birlikte koridoru burada da kırdı.

***

Devamını oku →

Barzani devletini kim kurdu?

Arslan BulutArslan Bulut

Tayyip Erdoğan, nihayet, Irak’ın kuzeyindeki referandum tartışmaları hakkında konuştu ve “Irak’ın bölünmesine yönelik bir adıma siz tevcih ederseniz, orada biz size ‘Buyurun devam edin’ demeyiz. Bunu kaç kere biz kendilerine söyledik, ikili görüşmelerimizde söyledik. Dara girdiğin zaman, zora girdiğin zaman kapımızı çalacaksın, her türlü desteği bizden alacaksın ama Irak’ın parçalanmasına gelince bildiğini okuyacaksın.” dedi.

***

Sorun da bu anlayıştan kaynaklanıyor ya! Bugün Kuzey Irak’ta “Irak Kürt Bölgesel Yönetimi” diye Türkiye tarafından tanınan, yarı bağımsız bir devlet varsa, bunu Türkiye sağlamıştır. Turgut Özal döneminde Türkiye’ye davet edilen Çekiç Güç‘ün görevi, işte bu devleti kurmaktı. Eşref Bitlis Paşa, bu projeye engel olduğu için öldürüldü! Sonra da kurulan devletin ordusuna eğitim veren, alt yapı yatırımlarını yapan Türkiye oldu!

Devamını oku →

Büyük oyunu bozmak için ne yapmalı?

Arslan BulutArslan Bulut

The Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, “Batı inanmakta zorlanabilir ama Suriye savaşı bitiyor gibi görünüyor ve kazanan da Esad” dedi ve ekledi: “Hepimiz Donald Trump ile Kim Jong-un’un üçüncü dünya savaşını çıkarmasını beklerken, Orta Doğu’nun askeri haritasının önemli ölçüde ve kanlı bir biçimde değiştiğini fark etmedik…”

Haritanın değiştiğini kim fark etmedi acaba? İngiltere kamuoyu mu, dünya mı?

                ***

Orta Doğu’da Irak, Suriye ve Yemen’in iç haritası fiilen değiştirilmiş durumda. 25 Eylül’deki referandum yapılırsa, Irak haritasının hukuken de değiştirilmesi için önemli bir adım atılmış olacak.

Devamını oku →

Dünyanın geleceği Türklerin elinde!

Arslan BulutArslan Bulut

Hani kimyacı bir dostum, karayollarındaki katliam gibi kazaların bir sebebinin de asfaltın standartlara uygun döşenmemesi olduğunu yazmıştı ya şimdi de “dünyanın geleceği” ile ilgili bir mektup gönderdi:

“Sevgili Arslan Bulut bey, esenlikler dilerim.

Bugün, size geleceğin enerjisinden bahsedeceğim: Bor…

Yoğunluğu 2,84 gr/cm³, erime noktası 2300 C°, kaynama noktası 2550 C°; metal – ametal arası yarı iletken, ısıya mukavemet gösteren, bilinen 230 çeşidi olan  bir element.

Bor madenini ilk kullananlar Tibetliler… Sümer ve Hitit medeniyeti ise altın ve gümüş işçiliğinde, Mısırlılar mumya yapımında, Grekler temizlik malzemesi olarak, Araplar ilaç hazırlamakta kullanmışlar. Günümüzde bor, bilgisayardan uzay ve savaş teknolojisine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahiptir ve dünyadaki borun yüzde 70-80 rezervi ülkemizdedir.

Devamını oku →