4. Altın Turaç Ödül Töreninin Ardından…Neden Altın Turaç ?

Altın TuraçNeden Altın Turaç:

Turaç keklik büyüklüğünde olup Akdeniz iklim özelliklerine haiz bölgelerde yaşamını sürdürür. Böğürtlenli dereler onun mekânıdır. Gizlenme özelliği çok güçlüdür. Sürü halinde yaşamaz. Erkeğine Mavru dişisine bozça denir. Gözünü kapatarak öter. Ötüşünü çok uzaklardan duymak mümkündür. Baharın gelişi onun ötüşüyle süslenir. Özellikli bir kuştur. Önemli özelliklerinden biri de Çukurova’nın simgesi oluşudur. Diğer bölgeler onu bilmez. Fakat Çukurovalılar onu çok iyi tanır. Onun için de Çukurova ile özdeşleşmiş, özdeşleşmesi yöre ozanlarının diline ve teline de yansımıştır:

Karacaoğlan:

 

Ötme turaç ötme işin var senin

Şahin alıp avlanacak yer değil

Vardım gördüm ağyar göçmüş yurdundan

Vatan tutup eğlenecek yer değil

demiş.                                                                                                                       

Ödül maketiÇukurovalı Âşık Kul Mustafa ise:               

Çukurova turaç senin öz kuşun

Çiği yağarken garip garip ötmez mi

Senin sesin ilkbaharın nişanı

Aşiretler yaylasına göçmez mi

Diyerek duygularını dile getirmiştir.

Dikkat edilecek olursa Turaç üstüne Çukurovalı ozanların dışında turaç dile ve tele dökülmemiştir. Onun için de Çukurova’yı temsil eden önemli bir öğedir. Bu önemli öğe bize de kılavuz oldu. Onun için ödülümüzün adını Altın Turaç koyduk. Çukurova Lobisi dergisinin 4. düzenlediği 4. Altın Turaç Ödülleri töreni Mayıs 2012’de Ankara HiltonSA’da gerçekleşti. Çok seçkin konuklar. Nezih bir salonda, nezih bir davetli topluluğuyla gerçekleştirilen törende ödüller yılın en iyilerine verildi.

Törene katılan davetlilerin gözlerinin içi gülüyor. Yüzleri ışıl ışıl. Bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayan davetliler tek yürek olmuş bu organizenin devam etmesini istiyorlar. Davetliler arasında bulanan bakanlar, milletvekilleri ve bürokratlar da hep bir ağızdan: Bu bir dayanışmadır. Çalışanları teşviktir. Birlik beraberlik ve sosyal dayanışmanın en güzel örneğidir diye sanki içlerinden bağırıyorlar: “Bi daha, bi daha” diyerek alkış tutuyorlar. Ben de böyle bir dayanışma günün ortaya konulmasına vesile olduğum için seviniyorum. Hem de tüm ekonomik zorluklarımıza rağmen seviniyorum. İçimden “Bi daha, bi daha” diye diye ben de bağırıyorum. Zira yaşanan tüm bu güzellikler 4. Altın Turaç Ödül Töreni münasebetiyle gerçekleşiyor. Nezih salondaki nezih seyirciler ödül alanların biyografilerini can kulağıyla dinliyorlar, tanıtım slaytlarını izliyor, sonra alkışlıyor. Hak edenlere verildiği, el ele gönül gönüle vererek ödül alacak olanların tespit edildiği konuşuluyor. Onların mutluluğunu gördükçe bu ocağın kapanmaması için dua ediyorum. Ne mutlu onlara, ne mutlu katkı sağlayanlara…Ne mutlu bizimle bu mutluluğu paylaşanlara. Ben, başta mütevaziliği ve zarafetiyle silinmeyecek iz bırakan Demet Sabancı Çetindoğan ve tüm konuklara bizleri onurlandırdıkları için bir kez daha teşekkür ediyorum.

* * *

“Çukurova Lobisi” aslında 18 yaşında…Tekrar yayın hayatına girişimizin 4.yılı. İşte dört yıl oldu. Otuzdördüncü (34.) sayımızın, yayına hazırlığı devam ediyor…Doğrusu, Çukurova Lobisi hareketini başlatmakla ve dergimizi yayın hayatına sokmakla ne kadar yerinde bir işe giriştiğimizi açıkça görüyor ve son derece mutlu oluyoruz…Çukurovalılar Derneğinin güçlü kimliği, Altın Turaç Ödüllerini artık kurumsallaştırıyor.

Yurt dışına dağıtımı olmamasına rağmen yoğun ilgi ve olumlu tepkiler, Almanya, Belçika ve Kıbrıs’tan övgüler alması bizi daha da mutlu ediyor…

Artık bölge insanımız derneğimizi bir çözüm merkezi kabul edip Çukurova Lobisi’ni bir “Silkiniş hareketi” olarak görüyor. Bizler de bu güvene layık olmaya çalışıyoruz. Dergimiz 3 Büyükşehir, 2 il, 13 ilçe olmak üzere toplam 18 temsilcilikle teşkilatlanmıştır. Temsilci arkadaşlarımız çok özverili bir şekilde çalışıyorlar. Dolayısıyla bir kez daha bu fedakâr arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

İşte 4. Altın Turaç Ödül Töreni…Söz konusu tüm faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Tabi ki, tüm bu etkinliklerimizin başarı oranını yükseltecek olan en büyük güç, Çukurovalı hemşehrilerimizin ilgi ve desteği ile olacaktır. Attığımız her adım Çukurova’mıza hizmet, Çukurovalımıza destek amacına yönelik olacaktır…

Haydi Çukurovalılar!

Birbirimizi yalnız bırakmayalım…Tek yumruk olmanın gücünden faydalanalım…

Haydi Çukurovalılar!

Birlikte rahmet. Ayrılıkta azap vardır. Bu azabı bitirelim.

Birbirimizi yalnız bırakmayalım…Birlik olmanın gücünden faydalanalım…

 

Ali Alper Çetin

Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı

Çukurova Lobisi İmtiyaz Sahibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir