Çiftçinin destekleme primi yüzde 30 kesildi

Ali Ekber Yıldırım

Çiftçi yine cezalandırılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 14 Mayıs’ta çiftçilerle buluşmasında, Ramazan Bayramı öncesinde 2.4 milyar lira kütlü pamuk primi, 662 milyon lira yağlık ayçiçeği primi ve 365 milyon lira çiğ süt primi ödeneceğini açıklamıştı. Kütlü pamuk, yağlık ayçiçeği, soya, aspir ve kanola üreticilerine prim ödemeleri bugün yapılıyor. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığının altında, sadece 2 milyar lira ödenecek. Prim(fark) ödemelerinde yüzde 30 kesinti yapıldı.

Kesintinin nedeni açıklanmadı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada “Toplamda 3 milyar lira ödeme yapmamız gerekiyor. Bugün 2 milyar lirasını ödeyeceğiz” dedi. Pakdemirli, ödemelerin neden tam yapılmadığını ise açıklamadı.

Pakdemirli’nin, 2018 ürünü pamuk ve yağlı tohumlar fark(prim) destek ödemelerine ilişkin açıklamaları özetle şöyle; “Toplamda 3 milyar TL ödeme yapmamız gerekiyor, 169.635 çiftçimize bugün 19.00’dan itibaren 2 milyar TL’sini yani yaklaşık yüzde 70’ini ödemiş olacağız.” dedi.

Çiftçiye ceza

Tarımsal desteklerle ilgili ödemeler hep gecikmeli yapılıyor. Çiftçi üretirken de, destekler ödenirken de hep cezalandırılıyor. Cumhurbaşkanı, “bayramdan önce ödenecek” diye açıklama yapıyor. Bakan, eksik ödeme yapılacağını söylüyor. Çiftçi hak ettiği desteği bile tam olarak ve zamanında alamıyor. Bu destekler, 2018 ürünlerinin desteği. Hem geç ödeniyor hem de eksik. Üstelik akşam 19.00’dan sonra hesaplara yatırılıyor. Çiftçi parayı pazartesi alabilecek. Çiftçi her anlamda cezalandırılıyor. Sonra da üretim yapması bekleniyor.

2019 destekleri açıklanmadı

Çiftçiler 2018 yılında üretilen ve satılan ürünlerin desteklerini daha yeni alırken, 2019 ürünü için yapılacak destek miktarları henüz belli değil. Buğday, arpa başta olmak üzere bazı ürünlerde 2019 ürünleri hasat ediliyor. Çiftçilerin hangi ürüne ne kadar destek alacağı resmi olarak açıklanmadı. Destekleme kararnamesi yayınlanmadı. 2019 destekleri 2020’de ödenecek.

Ali Ekber Yıldırım

Tarım Dünyasından

Kaynakça:

https://www.tarimdunyasi.net/2019/05/31/ciftcinin-destekleme-primi-yuzde-30-kesildi/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir