Efsane İsmet Atlı’ya Vefasızlık…

Türk güreşinin efsane isimlerinden İsmet Atlı 04 Nisan 2014 tarihinde sessiz sedasız göçtü gitti bu dünyadan. Hakkın rahmetine kavuştu. Onun ölümünden hiç kimse haberdar olmadı. Şampiyon olduktan sonra Ankara’da, Adana’da Kozan’da günlerce omuzlarda gezdirilen koca şampiyon, devlet töreni yapılmadan kara toprağa gömüldü. Yurt dışında şeref kürsünden bayrağımızı defalarca dalgalandırmasına rağmen, duyduğum kadarıyla şampiyonun tabutuna Türk Bayrağı örtülmemiş. Acaba kimin tabutuna bayrak örtmek gerekir diye yetkililere sormak gerekir. Evet, ben şimdi soruyorum. Kimin tabutunun üstüne Türk Bayrağı örtülür? İsmet Atlı gibi efsane bir şampiyonun tabutuna bayrak örtmeyeceksiniz de kimin tabutuna örteceksiniz?

Diğer üzücü olay ise; Şampiyonun ölüm haberi mahalli kanalların dışında hiçbir ulusal kanalda haber olarak yayımlanmadı. Ben duymadım. Duyan varsa çıksın ortaya Allah aşkına söylesin. Yayınlayan baş tacı. Yayınlamayanlar ettiğinden utansın.

Sonuç itibariyle Şampiyonun sessiz sedasız kara toprağa gömülmesi bir gerçeği gözler önüne serdi… Türkiye’de spor deyince akla futbolu getirdi. Fersah fersah öne çıkardı. Futbolun öne çıkması da: Yaşarken, başarılar elde ederken herkes seni alkışlarken, vefat ettiğinde son yolculuğunda yalnız bıraktı… Tüm bu kavramlar Türkiye’de var ne yazık ki… Bu anlayışla değil midir ki ülkemiz bir yere varamıyor…

İşte buna son örnek Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Efsane Güreşçimiz İsmet Atlı. Yıllardır Adana’da ilgisizlikten, duyarsızlıktan yakınıp durdu. Ama yetkililer (!) ile spor adamı olduklarını sananlar hep onu göz ardı ettiler. İsmet Atlı Adana’da değil de bir başka şehirde yaşamış olsaydı onun heykeli dikilir, bilgi ve birikimlerinden faydalanılarak, son yolculuğunda yalnız bırakılmazdı… Ona sahip çıkmayarak yalnız bırakıp, kaderine terke edenler utansın…

İçimizi yakan, gönlümüzü yıkan kötü hasletlerin başında vefasızlık gelir… İçten içe ömür boyu kızarız vefasız kişiye… Bir beklenti içinde olmasak bile, güvendiğimiz ve bir hukuk geliştirdiğimiz insanlardan, canımızı acıtacak bir davranışın gelmeyeceğine inanmışızdır çünkü… Güven duygusu yaşamın dümenidir. Canımızı yakan rotanın bir anda değişivermesidir. Nankörlüğün zıddı olan vefa, sözünde durmak, yapılan iyiliği unutmamak, karşılığını fazlasıyla verebilmektir. İyi gün dostu olmamak, birlikte olduğumuz kişilerin, dostların zor durumlarında yanında, yakınında yer alabilmektir.

 

 

Vefa, sadakati, samimiyeti beraberinde getirir. Bilinçli, sağlıklı, verimli ve kaliteli dostlukları da… Vefasızlığı insanın doğası kabul etmez. Ezelde fıtratın söze aşinalığı vardır. Çünkü huzurda bir söz vermişliği vardır. Zaman zaman ahdinden uzaklaşsa da, unutsa da, sözüne bigâne kalsa da huzursuz kılacaktır onu ahde vefasızlık. Kendine yabancılaşmamışsa tabii… Büsbütün insanlığını yitirmemişse… Vefa her şeyi anlamlı kılan erdemlerden biridir. Yokluğu hayatı anlamsızlaştırır… Erdemlilere ne mutlu, erdemsizler ise vefasızlık çarkında gününü gün etmeye devam etsinler. Nasıl olsa her gecenin bir sabahı olacaktır muhakkak.

Erdemsizler muhannet çarkında devran sürmeye devam etsinler. Biz Çukurova bölgesinin yetiştirdiği önemli değerlerden Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı için Çukurovalılar Derneğinin aylık yayım organı olan Çukurova Lobisi dergisinin bu özel sayısını İsmet Atlı’ya ayırarak onu yâd etmek istedik. Kozan Belediye Başkanı derginin basım giderlerini karşılayarak özel sayının çıkmasına vesile oldu. Erdemlilik gösterdi. Çukurovalılar olarak kendisine teşekkür ediyoruz. Dilerim vefasızlara, erdemsizlere örnek olur.

Koca şampiyon seni unutmayacağız. Allah rahmet eylesin… Allah yakınlarına sabırlar versin. Tüm Türkiye’nin, Adana’nın ve güreş camiasının başı sağ olsun…

Ali Alper ÇETİN

Çukurovalılar Derneği

Onursal Başkanı

Not: Bu makale Çukurova Lobisi dergisinin Temmuz-Ağustos 2014 – Yıl: 6 Sayı: 49-50 ‘de yayımlanmıştır.

One comment on “Efsane İsmet Atlı’ya Vefasızlık…

  1. ramazan Karataş dedi ki:

    4 NİSAN 2014 TARİHİNDE VEFAT EDEN DÜNYA VE OLİMPİYAT ŞAMPİYONU DEĞERLİ HOCAM İSMET ATLIYA ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANI CENNET OLSUN.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir