“Uzattım elimi sana tutasın diye…” Elife Ergan’ın 2.Şiir kitabı çıktı

Bu yüce milletin kadını da erkeği de kahraman olduğu gibi şair ve sanatçıdır. Çukurova’nın toprağı bereketli olduğu kadar şiiri de bereketlidir. Şairler, sanatçılar beşiğidir sarı sıcak Çukurova!

Yüzyıllardır Anadolu’yu dalga dalga saran bir ses, dillerden düşmeyen türkü, gözlerde şavkıyan ışık, gönüllerde kabaran bir heyecan. Dağlarda uğultu, ovaların sarı başaklarında ak çiçek açan Çukurova pamuğunda bereket, halk şiiri denilince akla ilk gelen isimdir Karacaoğlan! Yaylalar onunla yüce, tarlalar onunla zengin. Toroslar’dan seslenir O!..

Çukurova’nın öz kızı, sevgili Elif Ergan, birçok başat şairin ilk kitaplarındaki acemilik de yok bu şiirlerinde. Halk şiirinin duygusu, lirizmi, konusu ve biçeminden beslenip; özgün imge ve buluşlarla, çağdaş, kendince bir tarza evriltmeyi başarmış sevgili Elifçe şiirlerini…

“İnat etme gökyüzü, benim kadar ağlayamazsın…” ilk şiir kitabının ardında bu kitabı “Uzattım elimi sana tutasın diye…” Kitabın adı da şiirlerin duygusu ve niceliği hakkında yeterli ipucu verecek derecede başarılı seçilmiş bir dize!

Bugünün dünden görmek, geleceğe eser bırakmakla olur. Yüreği insan sevgisiyle dolu, güler yüzlü hoş sözlü, şairimizin bu değerli eserleri bugün de yarın da zevkle korunacaktır.

Sevgili Elife Ergan’ın bu ikinci kitabına önsöz yazarak, heyecanını ve sancısını paylaşmaktan onur duydum. İnanıyor ve diliyorum ki; bu şiirler okurun kalbine ve belleğine yazılıp, edebiyat tarihimizde kendine özgü kulvarında yürüyüşünü yeni başarılarla taçlandıracak…

Dr. Halil Atılgan

Araştırmacı- Yazar/ Halkbilimci

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.